Translation Sample

 • Samsung Pazarlama Karması – Samsung 4P’si :
 • Samsung geniş bir ürün yelpazesine sahip ve birçok farklı ürün kategorisinde varlık gösteriyor. Samsung marka imajına yön veren ürünler ise Samsung Note serisi veya Samsung Galaxy serisi gibi Samsung Akıllı telefonlar. Genel anlamda Samsung şu ürün kategorilerinde faaliyet gösteriyor.

  Samsung pazarlama karması içinde yer alan ürünler

  1) Tabletler

  2) Mobil telefonlar – Akıllı telefonlar, normal telefonlar,

  3) Televizyonlar – LED ekran, LCD ekran. Plazma TV, Akıllı TV, HDTV vb.

  4) Kamera ve kayıt cihazları

  5) Buzdolapları

  6) Klimalar

  7) Çamasir makinesi

  8) Mikrodalga firinlar

  9) BT – Dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar ve aksesuarlar

  Samsung ürünleri bakimindan faydasi, Samsung ürünlerinin son birkaç sene içerisindeki performanslari göz önünde bulundurulunca bütün Samsung ürünlerine karşı bir güven olmasidir. Ürünleri ile ilişkili sorunlar ihmal edilebilir düzeydedir. Ve Akıllı telefonlari ile Samsung müsterileri için bir statü sembolü haline gelmıştır. Ayni zamanda Samsung hizmetleri ile de bilinmektedir ve insanlar Samsun'un herhangi bir ürünü için çok hizli servis verdigini bilmektedir. Dolayisiyla, Samsung pazarlama karmasında bu ürün portföyü Samsung güçlü noktalarindan biridir.

  Samsung pazarlama karmasında fiyatlandırma – farklı ürün kategorilerinde varlik göstermesi nedeniyle Samsung çesitli fiyatlandırma stratejileri kullanmaktadir. Bu fiyatlandırma stratejilerini siniflandirabilir ve bunlari kullanildiklari ürünlerle eslestirebiliriz.

  Kaymağını alma fiyatlandırması – Samsung Akıllı telefonlari piyasada bulunanlar arasinda en iyilerden biridir ve özellikler ve sagladiklari USP'ler bakimindan piyasa lideri konumundadir. Yakin zamanda piyasaya sürülen Samsung Note 3 + Gear insanlarin dikkatini çeken ürünlerden biridir. Dolayisiyla Samsung, rakipleri o teknolojiyi yakalamadan önce ürünlerinden en yüksek değeri almaya çalisarak bu ürünler için kaymağıni alma fiyatlandırmasini kullanmaktadir. Bir model eskidiüi veya rakipleri de benzer ürünleri piyasaya sürdükleri zaman Samsung derhal bu fiyatı düşürür. Rekabetçi fiyatlandırma – Akıllı telefonlar dışındaki ürünler için Samsung rekabetçi fiyatlandırma kullanir. Televizyonlar, klimalar, buzdolaplari ve diger ürünlerde Panasonic veya LG ile rekabet söz konusudur. Samsung'un harika bir marka oldugu bilinmektedir ancak ev esyalarında LG’den daha iyi degildir. Aslında söz konusu ev esyalari oldugu zaman LG, Samsung’u geride bırakır. Benzer sekilde çamasir makineleri -Whirlpool- ve Kameralarda -Cannon- da Samsung’u geride birakacak markalar mevcuttur. Böylelikle, Samsung birçok kategoride rekabet edebilmek amaciyla rekabetçi fiyatlandırma uygulamaya devam eder. Samsung marka olarak piyasaya geç girmedigi için çok nadiren penetrasyon fiyatlandırmasi uygular. Aslinda, piyasadaki çogu tüketici kalici segmentinde faaliyet göstermektedir.

  Samsung pazarlama karmasındaki yeri – Samsung piyasada birçok kanal yoluyla varligini sürdürmektedir. Üç segmenti bulunan kanal pazarlama konsepti ile çalismaktadir. Satis ve servis bayileri, Modern perakende ve Distribütörler. Satis ve servis bayileri Samsung için önemli hesaplari idare ederler ve kurumsal satis ile ilgilenmektedirler. Bu bayiler ayni zamanda sadece Samsung ürünlerine özel magazalar da açabilirler. Modern perakende segmenti Croma, Hypercity, Vijay sales, Vivek ve modern elektronik perakende zincirinde yer alan digerleri gibi büyük perakendecileri kapsamaktadir. Samsung böylesine markalasmis bir ürün olmasi nedeniyle perakendeciler müsterileri için bir alternatif olarak Samsung ürünlerini almak zorundadir.

  Dağıtım ağı Samsung söz konusu oldugunda en ilgi çekici noktalardan biridir. Birçok sehirde Samsung üzerinden bir bölgeye dağıtım yaptigi bir tek distribütöre sahiptir. Örnegin – Mumbai’de Samsung bütün Samsung ürünlerinin Dağıtımini yapan SSK distribütörü ile anlasmalidir. Bu distribütör Samsung’a büyük bir yatırım yapmıştır ve hem distribütör hem de sirket Samsung ürünlerinin satisinda isbirligi yapmaktadir. Dolayisiyla bütün Samsung ürünleri bir tek distribütöre satilacak ve distribütör de bu ürünleri perakendecilere satacaktir.

  Samsung pazarlama karmasında promosyonlar – Samsung çok çesitli promosyonlar kullanmaktadir. Samsung bir şirket olarak reklam yoluyla müsteriyi kendisine çekmeye inanmaktadir ancak ayni zamanda ürünleri indirim promosyonlari ile de müsterilere kabul ettirme taktiklerini kullanmaktadir. Böylelikle Samsung yil boyunca canli sezon ve ölü sezonu kapsayan çesitli pazarlama araçlarina basvurmaktadir. Diger yandan ise ticari ortaklarini Samsung ürünlerinin rekabetin üzerinde satisini yapmaya motive etmek için onlara birçok teklif ve indirimler vermektedir. Böyle bir strateji ile Samsung markasi yükselistedir ve çekmenin yani sira öteleme stratejisi eszamanli olarak Samsung için ise yaramaktadir.

  Samsung pazarlama karması pazarlamacılar için birçok açidan bir derstir. Öncelikle, bu ürünlerin sirketiniz için geliri yönlendiren bir konuma gelebilecek olmasi düsünülecek olursa ayni zamanda birden fazla ürün olmasi halinde Isletme büyüyecektir. Ikinci olarak, Çekme stratejisi pahali olsa da uzun vadede çok daha karlidir.

  Starbucks Pazarlama Karması

  Jerry Baldwin, Zev Siegl ve Gordin Bowker Starbucks Kahve, Çay ve Baharat Sirketini 1971 senesinde iyi kahvenin tadini dünyaya tanitma vizyonuyla kurmuslardi. 1987 senesinde Howard Schultz sirketi satin aldir ve kahve ve tüketiciler arasinda kişisel bir ilişki olusturarak sirketi yeniden yaratti. Birkaç sene içerisinde sirket bölgesel küçük bir isletme olmaktan kahve sektörünün kesin lideri olmayi basardi.

  Starbucks dünya genelindeki en büyük kahve sirketidir ve müsterilerine essiz bir deneyim sunmaktadir. Baslica misyonu, Dürüst Ticaret ten ibarettir. Lisans anlasmalarini sosyal açidan sorumlu etik bir sekilde imzaladilar ve kahvelerini satin aldilar. Müsterilerine sadece bir bardak kahveden daha fazlasini vermeyi hedeflediler. Starbucks kuruldugu günden itibaren yönetim kararlarinin altini çizerek ve bunlari vurgulayarak büyümeye devam etti. Günümüzde Starbucks 50'den fazla ülkede 16,858 kafeden fazlasina sahip.

  Starbucks Pazarlama karması İçinde Yer Alan Ürünler

  Starbucks piyasadaki pozisyonunu koruyabilmek için müsterilerine en iyi ürünleri unutulmaz bir deneyim esliginde sunmaktadir. Ürünlerini sürekli olarak yenileyerek ve yüksek kaliteli kahve sunarak piyasadaki konumlarini korumaktadirlar. Kahvenin kolay bozulan dogasini anlayan Schultz kahve üretimindeki her bir adimin denetlendiginden emin olmustur. Bu nedenle Kenya, Sumatra, Kosta Rika ve Etiyopya gibi ülkelerden çekirdek kahve ve kavrulmus kahve satin almislardir. Bunlari kendi tesislerinde kavurmus ve lokasyonlari araciligiyla satmislardir.

  Momentumu sürdürmek ve müsterilerini memnun edebilmek için Starbucks ilk basta 7 – 8 olan kahve ve yiyecek kategorilerini genişletmıştır. Ürünlerini sürekli olarak yenilemektedirler ve ayni zamanda Hindistan’daki çay severleri çekmek için Tazo Tea piyasaya sürülmüstür. Dünya genelinde Starbucks’in müsterilerine sundugu binden fazla çesit bulunmaktadir. Her ne kadar çayi portföylerine dahil etmekte biraz geç kalmis olsalar da bunu popüler hale getirmek için marka lokalizasyonu sürecini seçmislerdir. Bunun yani sira müsterilerine yazin Frappuccino, çilekli krema ve kis aylarinda da zencefilli latte gibi sezondan sezona degisen farklı ürünler de sunmaktadirlar. Starbucks magazalarinda ayni zamanda Starbucks cappuccino ve kahve makineleri de bulabilirsiniz.

  Starbucks pazarlama karması ve fiyatlandırma

  Fiyat bir ürünün değerini bulmak için kullanilir. Sirket her zaman müsterilerine en değerli ürünleri sunmak için elinden gelenin en iyisini yapmıştır. En kaliteli kahve çekirdekleri satin alirlar ve çalisanlarinin etkin ve verimli bir sekilde yetistirildiginden emin olurlar. Starbucks kahvesinin ucuz olmamasi ve sundugu deneyim nedeniyle premium fiyatlandırmaya basvurmalari nedeniyle bu durum fiyatlarina yansimıştır. Bununla birlikte, rekabetçiligini korumak için Starbucks sadece digerlerinden 50 sent daha ucuz olmamakla birlikte ayni zamanda istenildigi kadar yeniden ücretsiz doldurulabilen 1$ ücretli bir kahveyi menüsüne eklemıştır. Starbucks dünyanin çesitli yerlerinde lokasyonlar açarak büyüyor ve böylece 3.95$ fiyatiyla breakfast pairings gibi katma değerli çesitli diger ürünleri de portföylerine eklediler. Bu kombinasyon özellikle fiyat bilinci olan müsteriler için piyasaya sürüldü ve onlara bir bardak kahvenin yaninda kahvalti sundu.

  Starbucks premium ögeler sunarak göreli fiyatlandırmaya odaklanmıştır. Filtre kahve ve Seattle’s Best gibi diger düsük maliyetli kahve ögelerine ek olarak çesitli marketlerde çekirdek kahve satmislardir. Her ne kadar Starbucks düsük maliyetli ürünler ile birlikte yüksek fiyatli ürünler satiyor olsa da yüksek fiyatlari karşılastirma yoluyla hakli gösteriyor.

  Starbucks basit bir fikir üzerine isliyor – eger müsteri premium ürünler alirsa biraz daha fazla ödemeyi kafalarina takmazlar. Böylelikle onlar için kalite önemli. Ürünlerinin kalitesinden hiçbir zaman ödün vermezler ve fiyati hakli göstermek için siki kalite kontrol ölçütleri uygulamanin yani sira harika müsteri hizmeti verirler.

  Kar maksimizasyonu için bütün ürünler yerine bazi içeceklerin fiyatını yükseltir ve boyutunu büyütürler. Bunu yaparak güncellenmis bu kahvelerde daha fazla değer bulan müdavimlerden birçogunu çekebilmektedirler. Bu da sirketin daha büyük bardak kahvelere ödeme yapmaya hazir müsterilerden daha yüksek bir kar marji elde etmesini mümkün kilar.

  Starbucks pazarlama karması içindeki yeri

  Starbuks net bir vizyona sahip ve bu da müsterileriyle dogrudan ve kişisel bir ilişkiye sahip olmak ve dolayisiyla da üreticiden müsteriye doğrudan tedarik zincirine sahip olmaktir. Dünyanin her yerinde zincirlere sahipler. ABD’de Starbucks yerel bir markadir ve neredeyse bütün semtlerde magazalarini bulabilirsiniz. Kafe barlar açarak tüketici trafigine hizmet verirler. Starbucks disinda sokak isimleriyle gizli fabrika magazalari açarak kendilerine yer edinmeye çalisiyorlar. Müsterilerinin keyifli bir deneyim yasamalarindan emin olmak amaciyla çalisanlarini egitmek için büyük yatırım yapiyorlar.

  Starbucks birden fazla Dağıtım kanali kullaniyor. Ürünlerini sirketin sahibi oldugu magazalar ya da dogrudan perakende sistemiyle satisa sunuyorlar. En iyi bahçelerden kahve çekirdekleri ithal ediyor ve bunlari isleyerek kendi marka adlari altinda satisa sunuyorlar. Bununla birlikte oteller, havayollari ve ofis kahve tedarikçileri ile de anlasmalari bulunuyor. Bu da daha geniş bir pazara hizmet vermelerine yardimci oluyor. Günümüzde Starbucks 33 bini ABD’de olmak üzere 40 binin üzerinde magazada çay ve kahvelerini sunuyor. Starbucks ayni zamanda 2012 senesinde Hindistan pazarina da girdi.

  Starbucks pazarlama karmasında promosyonlar

  Starbuck reklamlara fazla yatırım yapmamıştır. McDonalds 2007 senesinde reklamlara 727.7 milyon dolar yatırım yaparken Starbucks sadece 16.6 milyon dolar yatırım yapmıştır. Starbucks cebinde kalan bu parayi magazalari için en iyi yerleri bulmak ve kiralamak için kullanmıştır. Yeni magazalar açabilecekleri yerlerde büyük etkinlikler düzenlemislerdir. Ayrica tisört ve kupalara bilgiler basmak gibi birçok diger promosyon faaliyetlerinde de bulunmuslardir. Bunun haricinde Akıllı ortakliklar konseptini gelistirmislerdir. Bunun anlami, bu markayi destekleyecek elçiler olan yerel temsilciler bulmaktir.

  Starbucks müsterileri için hediye kartlarina sahiptir. Bu fikir ücretsiz reklam ile sadece ürünlerini yerel müsterilere degil ayni zamanda yeni müsterilere de tanitma imkani vermıştır. Ayrica ofislere boyut sinirlamasi olmaksizin kahve temin etmislerdir. Her ne kadar resmi bir sloganlari olmasa da resmi bir misyonlari bulunmaktadir bu da “Insan ruhuna ilham vermek ve onu beslemek-her seferinde bir kisi, bir bardak ve bir semt.” Starbucks kulaktan dolma bilgiye büyük ölçüde bel baglamıştır ve bu da marka farkindaligi ve marka sadakatini artirmasiyla onlara büyük fayda getirmıştır. Günümüzde Starbucks'in Facebook üzerinde 27 milyondan fazla takipçisi bulunmaktadir ve twitter üzerinde de bu rakam 2 milyondan fazladir. Trend yaratmasi, yaraticiligi ve tazeligi ile Starbucks kendisini bütün dünyada kabul ettirmıştır.

Make an offer via Upwork now!

Make an offer via Freelancer now!